← Takaisin Sanansaattaja-lehden etusivulle
Tuli kirkkoon ateisti ja monisuhteinen

Tuli kirkkoon ateisti ja monisuhteinen

Herätysliikkeiden jumalanpalvelusyhteisöissä käy kaikenikäisiä ihmisiä monenlaisista taustoista. Miten yhteisö voisi toimia niin, että kaikki tuntisivat itsensä tervetulleiksi? Miten tavoittaa nuorten miesten lisäksi myös nuoria naisia? Tätä pohtivat Sleyn Helsingin Luther-kirkon messuyhteisöä lähes vuosikymmenen ajan luotsanneet Soili ja Martti Haverinen Perustan teologisilla opintopäivillä tammikuussa.

Herätys ei ole välttämättä kaunista katseltavaa, Helsingin Luther-kirkon messuyhteisön pastori Martti Haverinen lataa.

Martti Haverinen ja hänen vaimonsa, Suomen teologisen instituutin pääsihteeri Soili Haverinen, ovat Perustan teologisilla opintopäivillä kertomassa Helsingin ydinkeskustassa sijaitsevan messuyhteisön arjesta. Soili toimi Luther-kirkon teologina kesään 2023 asti.

Sanansaattajan verkkojuttu

Jatka lukemista

Sanansaattajan verkkojutut ovat tilaajille. Tilaamalla jatkat lukemista heti ja tuet samalla laadukasta kristillistä journalismia.

Jatka lukemista
← Takaisin Sanansaattaja-lehden etusivulle