KULTTUURI: Kirkollista elämää eteläisellä pallonpuoliskolla

KULTTUURI: Kirkollista elämää eteläisellä pallonpuoliskolla

Keijo Plit: Suomalaista luterilaisuutta Australiassa. Merimieslähetysseuran ja seurakuntien toimintaa 1916–2016. Luther-kirjat 2024.

Keijo Plit on kirjoittanut merkittävän kirjan suomalaissiirtolaisuudesta. Australian suomalaisista ja heidän kirkollisesta elämästään on kirjoitettu aiemmin vain vähän. Tärkein teos on Erkki Kansanahon Etelän ristin alla, joka on ilmestynyt jo vuonna 1975. Raila Mantere julkaisi vuonna 2003 selvityksen Kirkon ulkosuomalaistyöstä ja Olavi Koivukangas vuonna 1986 yleisesti Australian siirtolaisuudesta.

Plit lähtee liikkeelle vuodesta1916, jolloin ensimmäinen Merimieslähetysseuran työntekijä saapui Australiaan. Paavo Hytönen tuli maahan vuonna 1935 ja joutui internoiduksi toisen maailmansodan aikaan (1942–1944). 1940-luvun lopulla Kansalliskirkko Amerikasta aloitti suomalaistyön Australiassa. Suomesta Toivo Kuusiola (1949–1954) ja Heikki Castrén (1955–1959) tulivat työhön Merimieslähetyksen lähettäminä.

Laadukas verkkojournalismi vaatii resursseja. Vain 6,9 € kuukaudessa saat Sanansaattajan verkkojutut luettaviksesi ja tuet kristillisiä kirjoittajia.