Pimeässä loistava majakka
Kolmella mantereella

Pimeässä loistava majakka

Pastori Makito Masaki on syntynyt luterilaisen pastorin pojaksi ja kasvanut keskellä kristillistä yhteisöä maassa, jossa luterilaisuus on vähemmistön vähemmistönä. Nyt hän opettaa tulevia pastoreita ja miettii, mitä luterilaisuus tarkoittaa Japanissa – ja mihin suuntaan se on matkalla.

Luterilaisuus saapui Japaniin muihin kristinuskon suuntauksiin verrattuna melko myöhään, vasta 1800- ja 1900-lukujen taitteessa maan rajat avanneen Meiji-restauraation jälkeen. Ensimmäiset lähetyssaarnaajat rantautuivat maahan laivoilla tuoden mukanaan paitsi evankeliumin myös opillisesti jäsennellyn näkemyksen ihmisestä, armosta ja Jumalasta. Samaan aikaan maassa olivat jo vahvasti läsnä presbyteerit, metodistit ja kongregationalistit.

Japanin luterilaisuuden alku oli vaatimaton – vain muutamia pieniä seurakuntia eri puolilla maata. Luterilaisuus kasvoi koko maan mittakaavassa laajaksi liikkeeksi melko hitaasti. Länsi-Japanin evankelis-luterilaisen kirkon pastori ja Koben teologisen seminaarin rehtori emeritus Makito Masakin mukaan tähän vaikutti muun muassa se, että Japanin luterilaisuus ei alkanut Tokiosta, eikä se tavoittanut niitä, joilla oli yhteiskunnallista vaikutusvaltaa. Siksi sen leviäminen oli muita suuntauksia hitaampaa.

Laadukas verkkojournalismi vaatii resursseja. Vain 6,9 € kuukaudessa saat Sanansaattajan verkkojutut luettaviksesi ja tuet kristillisiä kirjoittajia.