”Usko kannattelee minua”

”Usko kannattelee minua”

Espoossa lapsuutensa ja nuoruutensa viettänyt muusikko Eivor Hagmark on asunut pian kymmenen vuotta Kokkolassa. Hagmark johtaa äitiyslomasijaisena Sleyn Armon kappelilla harjoittelevaa Evankelista kuoroa. Sen lisäksi hän soittaa kansanmusiikkia, säveltää ja kevään tultua raivaa vanhaa puutarhaa Siuntiossa.

Miten sinusta tuli muusikko?

Oman paikan löytämiseen on minulla liittynyt monenlaisia haasteita – myös sen osalta, onko minulla itseluottamusta musiikin tekemisessä. Olen kiitollinen johdatuksesta, jota olen saanut kokea, vaikka kaikki ei ole mennyt, niin kuin 18-vuotiaana olisin toivonut. Ajattelen, että ihminen voi elää vähän erilaistakin elämää ja kulkea omia polkujaan.

Laadukas verkkojournalismi vaatii resursseja. Vain 6,9 € kuukaudessa saat Sanansaattajan verkkojutut luettaviksesi ja tuet kristillisiä kirjoittajia.